?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry

До захисту наших прав ми підходимо зазвичай надто вузько – вимагаємо сатисфакції від найближчих кривдників, так би мовити, виконавців. До прикладу, підвищили ціну для споживачів на газ – у кращому разі тягнемо до суду чиновника, який підписав розпорядження! Порушили виборчі права – керівника дільничної комісії до відповіді!
При цьому не менш традиційно забуваємо, що в нашій державі є цілком конкретна посадова особа, яка прямо відповідає за дотримання наших конституційних прав.
Навіть має прямі конституційні зобов’язання – гарантувати їхній захист.

За логікою права…
Не секрет, що дієвість захисту громадянських прав напряму залежить від балансу традиційних гілок влади – у тому числі, судової.
У більшості цивілізованих держав високопосадовці стережуться судового переслідування – або впродовж виконання власних повноважень, або після їх завершення.
І глава держави не є винятком.
До прикладу, Річарду Ніксону в США після звинувачень у корупційних діях і порушенні чинного законодавства довелося достроково припиняти президентські повноваження і йти у відставку. Бо мав іншу перспективу – звільнення з посади в зв’язку з імпічментом. І жодні аргументи стосовно ефективності його менеджменту не бралися до уваги.
Або зовсім свіжий випадок – два місяці тому французький суд визнав колишнього главу держави Жака Ширака винним у в розкраданні бюджетних коштів і перевищенні посадових повноважень. Кінцевий вердикт суддів – два роки в'язниці умовно.
Можна, звісно, розвести руками – мовляв, за таке законодавство Франції передбачає 10 років ув’язнення і €150 тисяч штрафу. Але з одного боку, зважили на похилий вік політика і його фрагментарну амнезію.
А з іншого боку, зафіксували головне – прецедент обов’язкової відповідальності державного діяча. Не перед політичними переслідувачами – як це практикується в нашій державі – а перед законом.
Судочинство "на замовлення"
Українських правителів також неодноразово звинувачували в судовому порядку – і в зловживанні повноваженнями, і в суттєво менших гріхах.
До прикладу, львів’янин Дмитро Зушман позивався до Леоніда Кучми, який не захистив його прав у сфері стягнення заборгованостей по зарплаті за рішенням суду з ВАТ "Львівський завод фрезерних верстатів".
Ішлося про відшкодування моральних збитків – бездіяльність глави держави робітник оцінив у гривню, а саботаж державної виконавчої служби Галицького управління юстиції у Львові трохи дорожче – у 100 тисяч українських грошей.
Про серйозніші гріхи, зокрема, участь у замовленні політичних убивств, так само згадували – але винятково тоді, коли виникала потреба вплинути на зятя-олігарха. Як тільки ж потреба в тому зникала – суд розводив руками, а прокуратура моментально втрачала інтерес до президентської відповідальності.
Нинішнього "гаранта" Віктора Януковича наразі звинувачують у не менш страшних злочинах – в узурпації влади, в переписуванні Конституції, в ігноруванні прав громадян під час проведення податкової, пенсійної та інших реформ, у скороченні мережі навчальних і медичних закладів і багатьох інших смертних гріхах.
І якщо справедливість аргументів, наведених опозицією в недавньому позові до Вищого адміністративного суду країни, було визнано і підтримано сотнями тисяч громадян, чиї права було порушено "гарантом" – сам суд вкотре продемонстрував свій "кишеньковий" статус – у підсумку позов навіть не було взято до розгляду. А президента, відтак, навіть не викликали до суду.
Тим часом як його провідних опонентів перетворюють на політичних в’язнів.
Не випадково серед ключових умов ЄС стосовно лібералізації візового режиму з Україною – реформування судоустрою відповідно до вимог Венеціанської комісії і припинення практики оголошення політично вмотивованих вироків.
Примус до законослухняності
Серед найбільш очевидних випадків ігнорування гарантом Основного закону – історія підписання закону "Про благодійну діяльність і благодійні організації" (№5073-VI), адресованого самотнім літнім людям, дітям-сиротам, багатодітним родинам, невиліковно хворим і талановитій молоді з незаможних родин.
Майже півроку благодійники й автори закону переконували "гаранта" в необхідності виконати прямі вимоги Конституції і візувати закон – зверталися, пояснювали і вимагали.
Адже впродовж 15 днів після отримання закону главою держави його не було ні підписано, ні повернуто назад для повторного розгляду – як того вимагає ч.2 ст. 94 Конституції країни. При цьому ст. 68 Основного закону вимагає від президента додержуватися Конституції і законів України, а стаття 102 вповноважує главу держави бути гарантом дотримання її вимог з боку всіх без винятку чиновників.
Зрушення відбулися лише після того, як звернулася до керівників АП і ВР задля підтвердження факту протиправних дій з боку президента і реєстрації позовної заяви стосовно грубого порушення ним вимог ст. 68, 94, 102 і 106 статей Конституції.
Під законом "одразу" віднайшовся підпис – через півроку після прийняття.
Як документально підтверджує відповідь керівника апарату ВР Валентина Зайчука, закон ухвалено парламентом 5 липня 2012 року, підписаний спікером 30 липня 2012 року, наступного дня документ надійшов до АП – і лише 29 січня 2013 року закон повернуто з підписом до парламенту.
Чи є вихід?
Доки всі три гілки української влади контролюються Банковою, українці можуть покластися в захисті власних прав винятково на себе і медіа – як "четверту" владу.
Як увірветься терпець…
Саме за такою логікою відбувся "податковий" майдан, учительські страйки, студентські заворушення – їх усіх об’єднували законодавчі ініціативи нинішньої влади. І щоразу влада була змушена "визнавати" прорахунки окремих чиновників, які невірно тлумачили волю президента, і "відкликати" нововведення.
Саме за такою логікою громадяни захищаються в "Черзі за життям" від монополізації ринку лікарських препаратів в інтересах корумпованого чиновництва.
Без ілюзій – доки ця влада не піде, марно сподіватися на радикальні зрушення в судоустрої та правозастосуванні. Так само, як і в ставленні нинішнього глави держави – як до людей, так і до Конституції, яку має боронити.

Спеціально для Української правди

Comments

( 10 comments — Leave a comment )
sedov_05
May. 4th, 2013 09:52 am (UTC)
dve_muchachi
Dec. 5th, 2013 04:39 pm (UTC)
смотрю ваше интервью на Громадському. большое вам спасибо за работу по розыску людей. страшно, что может кто-то не найтись.

вижу вас впервые. вы — политик нового поколения, интеллектуальный, здравомыслящий, энергичный. ту шваль и плесень,что сейчас у руля — на свалку
(no subject) - yugarenritsuo - Dec. 22nd, 2013 05:17 pm (UTC) - Expand
1goromm
Jan. 31st, 2014 08:05 pm (UTC)
Зека геть.
Все це без сумнівів. Заперечувати та виправдовувати Януковича може лише ірод чи не занадто інформована людина.

Мене ось що бентеже:
1) Як почуває Булатов?
2) Та чи є надії на інших зниклих безслідно?
...
Feb. 24th, 2014 09:18 pm (UTC)
answer
підтримую кожне слово.
Дякую Вам!
Ксения Клейнос
Feb. 25th, 2014 08:33 am (UTC)
Электронное правительство
Создан сайт для отслеживания решений властей. Ссылку пока не пишу, чтобы не отправиться в спам. По запросу - пришлю.

Нужно создать электронное правительство - только так можно достичь прозрачности и только так можно как-то помочь властям услышать народ.
ellen_rococo
Feb. 25th, 2014 04:45 pm (UTC)
http://www.youtube.com/watch?v=AhTFJ0EYxgM

http://www.youtube.com/watch?v=oQoc0y2x5eo

Предлагаю к просмотру видео адвоката Дмитрия Сабетова, являющийся адвокатом моего друга Дмитрия Дзюбенко, которого задержали вместе с моим Александром!
Максимальный репост товарищи!
Этих людей держат НЕЗАКОННО! Менты собираются им пришить много гадкий преступлений. А они были активистами майдана! Вот какая расправа от мусоров!
И спасибо всем откликнувшимся на наши взывания!
nickispeaki
May. 1st, 2014 09:47 am (UTC)
Привіт, Лесю!


Це ж треба таке - Януковича "пішли" у відставку! Але все ще попереду, бо майже всі олігархи, і більшість їх маріонеток залишилися при владі. Та що там казати, Свобода Тягнибока, як і сам Тягнибок - під владою не меншого злочинця, ніж Янукович або Ахметов. А свободівців (читай маріонетки злочинців) контролюють кілька областей Заходу. Мдя! Раніше мали Донбаську банду, а тепер ще й Львівсько-Тернопільську. Так що все попереду! Але я вже бачу світло попереду. Все буде добре! :-)
Александр Денисов
May. 3rd, 2014 12:36 pm (UTC)
Сдохни мразь! Как сдыхает твоя вонючая недострана. Так же будешь корчиться в агонии, как и бесполезная и тупая окраина. Желаю тебе в самом скором времени, чтоб твоих тупорылых выблядков (жаль что ты их в свое времЯ на забор не выссала) постигла та же участь, что и одесситов. А я приду и обоссу их могилы. Никченое ты существо. Привет Фарион передавай - она тоже не намного тебя суку переживет. СДОХНИ! Но сначала - твои дети.
Andrey Koretsky
Nov. 18th, 2014 04:54 pm (UTC)
http://rutube.ru/video/2208ca95ed2cd5efdd15e8d799160dc4/
( 10 comments — Leave a comment )
Follow LesyaOrobets on Twitter

Latest Month

February 2013
S M T W T F S
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Powered by LiveJournal.com
Designed by Jamison Wieser